Close up skin

Łojotokowe zapalenie skóry (ŁZS)

Łojotokowe zapalenie skóry jest dość częstym, przewlekłym schorzeniem charakteryzującym się rumieniowymi, złuszczającymi i wysiękowymi zmianami skórnymi w okolicach łojotokowych.

Jest dość nieprzyjemne i niestety powracające po leczeniu. Czy można wyleczyć je raz na zawsze? Niestety nie są znane medyczne sposoby na całkowite wyleczenie schorzenia. Sprawa dotyczy 1-5% populacji. Dotyczy niemowląt, dzieci i osób dorosłych (głównie mężczyzn w wieku około 30lat).

W etiopatogenezie łojotowego zapalenia skóry podkreśla się rolę drożdżaków z rodzaju Malassezia, a głównie:

  • Malassezia globosa
  • Malassezia restricta
  • Malassezia sympodialis

W ostatnich latach obserwuje się wyjątkowo korzystny wpływ leczniczy preparatów przeciwgrzybicznych stosowanych zarówno miejscowo, jak i ogólnie. Leki te znacznie poprawiają stan skóry oraz zmniejszają liczbę drożdżaków w okolicach zmienionych chorobowo. Bardzo skutecznym lekiem jest maść Protopic.

Medycznie wykazano bardzo dobrą skuteczność terapii skojarzonej:

  • flukonazol doustnie
  • 1% krem klotrimazol
  • szampon Noell Polfarmex / Stieprox / Vichy Dercos Anti-Dandruff (codziennie myte włosy)

Polecane produkty i leki:

  • Elidel - maść z substancją aktywną pimekrolimus. Działa na skórę przeciwzapalnie. Lek działa na komórki skóry, które powodują stany zapalne (charakterystyczne czerwone zabarwienie skóry i lekki świąd). Elidel jest przeznaczony na atopowe zapalenie skóry. Atopowe zapalenie bardzo często występuje razem z ŁZS. Lek należy stosować tylko na skórę i tylko na miejsca zmienione chorobowo. Nie ma potrzeby kremować się jak egipską mumię. Omijać oczy, błony śluzowe. Należy uważać żeby nie połknąć leku np. z palców (zawsze myć ręce po nałożeniu leku). Nie stosować leku na miejsca zakażone wirusami, takie jak opryszczka warg. Należy unikać nadmiernego wystawienia skóry na słońce i inne sztuczne lampy słoneczne i łóżka samoopalające. Podczas lata stosować odpowiednie preparaty z filtrami UV oraz maksymalnie ograniczyć czas przebywania na słońcu. W krótkim czasie po spożyciu alkoholu może wystąpić nagłe uderzenie gorąca, wysypka lub uczucie pieczenia/swędzenia. Najlepiej stosować maść dwa razy dziennie. Długotrwałe leczenie powinno mieć charakter cykliczny i nieciągły. Należy przerywać stosowanie natychmiast po ustąpieniu objawów wyprysku atopowego. Słowem, stosować wtedy kiedy trzeba ale nie nadużywać. Tak jak wszędzie, najlepiej stosować zasady zdrowego rozsądku i złotego środka.
  • VICHY Dercos - szampon przeciwłupieżowy do włosów suchych. Stosować w parze z innym szamponem, który dobrze zmywa tłuszcz i nawilża skórę. Najpierw umyć włosy zwykłym szamponem a potem VICHY Dercos
{{ message }}

{{ 'Comments are closed.' | trans }}

Let's mail me

{{ formitem.title }}

{{ message | trans }}
{{ error | trans }}
{{{ thankyou }}}