Blockchain

Blockchain i aktywa cyfrowe

Bitcoin daje wiele możliwości ale również nie jest on wolny od zagrożeń. Możliwe zagrożenia w sieci Bitcoin:

 • spam - niebezpieczeństwo zapychania sieci milionami nieistotnych transakcji
 • ciągliwość transakcji - długie czasy wykonania bloku
 • chęć połączenia szybkości algorytmy, beżpieczeństwa i decentralizacji - są to trzy aspekty które bardzo ciężko pogodzić ze sobą i mało kiedy takie połączenie udaje się w praktyce

Ze względu na dużą konkurencję krypto, rola Bitcoin'a słabnie. Przyszłość Bitcoin upatruje się jedynie w łańcuchach bocznych (sidechains) takich jak np. Rootstock.

Dobrym źródłem wiedzy jest forum https://bitcoin.pl/ gdzie jednym z adminów jest Rafał Kiełbus. Osoba bardzo merytoryczna, wykładowca na SGH Warszawa i działacz Izby Gospodarczej Blockchain i Nowych Technologii. Obecnie pracuje on w FP IT MANAGEMENT.

Giełdy i kantory krypto:

Brainstorming campaign collaborate 6224

UX Design Process a codzienność

Truth #1 — Design process ciągnie się długo

Design process powinien być pojmowany jako proces, który ciągle dąży do idealnego, modelowego wyglądu. Rzeczywistość codziennej pracy powinna być jego podstawą. Poszczególne element procesu powinny być aplikowane indywidualnie dla środowiska pracy, oryginalności projektu, realiów i możliwości pracy itp. Formułujemy jakiś process I opisujemy go w punktach. Ale przecież realiów pracy nie da się zamknąć ściśle w kilku punktach. Dlatego powinniśmy śledzić poszczególne kroki 5, 6,7,8… ale bardziej powinniśmy dbać o poprawne i rzetelne realizowanie kolejnych checkpoint’ów. Najważniejsze są właśnie checkpointy, które mamy jasno określone w naszym procesie. Być może w niektórych issues okaże się że wykonanie 3-ech punktów procesu jest lepsze niż wszystkie 8-em. Najważniejsze że zostały wykonane wszystkie kolejne checkpointy. A być może czasami okaże się że potrzeba 30-u punktów aby osiągnąć realizację checkpoint’ów. Nie istnieje jedna, święta zasada, która jest uniwersalnym remedium na wszystko. Ale liczy się konsekwentna realizacja kolejnych etapów – checkpoint’ów. Świat nie zawali się jeżeli celowo pominiemy jakiś jeden punkt. Robimy to przecież w sposób przemyślany aby szybciej osiągnąć realizację checkpoint’a.

Truth #2 — Design process jest bardzo liniowy

Wydaje się że design process to powtarzające się iteracje. Design process jest baaaardzo liniowy. Tak, design process powinien być konsekwentny ale nie jest on liniowy. Rozumienie procesu jako osiąganie kolejnych checkpoint’ów ułatwi postrzeganie tego procesu jako zgodnego z metodyką agile. Tak należy rozumieć ten proces. Jeżeli myślisz że design proces jest liniowy to dlatego, że myślisz że każdy punkt jest obowiązkowy do wykonania – nie jest – dążymy do wykonania checkpoint’ów a nie obowiązkowości każdego małego punktu. To kiedy design process jest dobry? Wtedy kiedy jest mało poprawek w fazie testów, kiedy jest dostarczony na czas, kiedy zespół rozumie co zrobił i po co, kiedy nowa funkcjonalność jest chętnie używana przez użytkowników. Wtedy możesz powiedzieć, że design proces jest dobrze ułożony. Ciągle rozwijaj i ulepszaj, optymalizuj proces. Dostosowanie go do realnych warunków to podstawa. Podsumowując, kolejne punkty procesu są ważne, ale proces jest po to aby ciągle dostosowywać go z myślą o dążeniu do ideału. Niezmienne powinny być jedynie częściowe cele, które w naszym procesie są jasno określone jako checkpoint’y. Coś działa – rób tego więcej i trzymaj się tego. Coś nie działa zbyt dobrze – bądź otwarty na zmiany i optymalizację. Design proces ma służyć nam a nie my jemu.

Truth #3 — Design process jest kontekstowy

Żadne dwa konteksty nie są takie same. Twoj kontekst dotychczasowej kariery sprawdzał się przez wiele lat, ale być może teraz trzeba go zmodyfikować bo przypadek jest odmienny i trzeba obiektywnego spojrzenia. Lub po prostu coś trzeba lekko zmodyfikować I dostosować do aktualnej sytuacji. Oczywiście, kontekst oznacza bardzo wiele: kontekst projektu, kontekst zespołu, kontekst występowania komponentu na widoku i wiele innych. Jest również kontekst klienta, grupy targetowej, aktualnych restrykcji biznesowych lub technicznych. Po prostu trzeba pamiętać w myślach, że kontekst ma istotny wpływ na podejście do procesu. Kontekst jest tym czynnikiem, który może istotnie zmodyfikować formę procesu. Kontekst jest czymś realnym. Świadomie czy też nie, on zmienia proces. Pamiętając o umiejętności pracy w kontekście, będziesz tworzył pracę, z której inni są dumni. Albo, jeśli kontekst jest toksyczny, zepsujesz wszystko. Jeżeli ockniesz się i przypomnisz sobie o kontekście, może wyjdziesz z impasu na czas i projekt zdąży się uratować.

Truth #4 — Design process jest czymś osobistym

Żaden styl designu nie jest jednakowy. Styl w jakim projektowane są interfejsy jest głęboko osobisty.

Twój proces jest twój. Jednak Twój potencjał będzie znacznie większy jeżeli działasz spójnie z zespołem i dla potrzeb zespołu. Utrzymuj swój proces jako rzecz osobistą, którą musisz potrafić bronić, ale zawsze bądź świadomy i uczciwy, gdy coś nie daje wartości dla całego zespołu.

Truth #5 — Design process jest narzędziem marketingowym

Design process powinien pomagać również w marketing i prezentacji oraz pozytywnej propagacji produktu. Poszczególne etapy mogą zawierać materiały, które można wykorzystać w międzyczasie do celów pobocznych. Przykładowo, wstępne grafiki, makiety, prototypy, mogą posłużyć jako materiały do pokazania i przetestowania u klienta. Już na bardzo wstępnym etapie możemy prowadzić dialog na temat oczekiwań klienta i realnego, finalnego odbiorcy funkcjonalności. Pamiętajmy o tym aby sugerować zmiany w design procesie aby pomagał on również w realizacji pobocznych wątków istotnych z punktu widzenia pracy jednostek zespołu.

Teraz Twoja kolej. Co myślisz na temat design procesu? Jak możesz ulepszyć design proces w realnym środowisku codzienności? Czekam na podzielenie się myślami, spostrzeżeniami i uwagami.

time clock

Skuteczne sposoby na optymalizację zadań i czasu

W życiu masz tysiące spraw na głowie i musisz optymalizować swój czas aby dążyć skutecznie do celu. Chcąc osiągnąć swoje marzenia lub po prostu dobrze wykonać swoje obowiązki musisz mieć plany, czas i chęci do realizacji działań.

No dobra... ale co pomaga nam w realizacji zadań? Czy muszę wszystko planować? Jak zapamiętać wszystkie ważne rzeczy? Przecież nie można wszystkiego przewidzieć i zawsze trzeba dostosować się dynamicznie do sytuacji.. Więc jak żyć? Da się jakoś?

Oczywiście, wszystko zależy jedynie od dobrego uporządkowania swoich zadań. Zacznij od jasnego zdefiniowania celu. Musisz konkretniw wiedzieć jakie masz oczekiwania. Czasami myśli są bardzo szerokie. Musisz je ogarnąć i sprecyzować dokładnie.

Najprostrzy sposób na pokonanie w sobie "lenia" to nie otwarta walka. Należy jedynie wymienić złe przyzwyczajenia i złą rutynę na dobre nawyki, które służą Twojemu rozwojowi. Pamiętaj aby zadania i obowiązki przekształciły się w rutynę, którą wykonujesz odruchowo i naturalnie. Z czasem smutne obowiązki staną codziennością, którą po prostu wykonujesz. Nie będziesz wtedy czuł zniechęcenia i przymusu do wykonania tych rzeczy.

Niektóre zadania bardzo nas męczą i oddalamy wykonanie tych zadań w czasie. Tworzymy sobie tysiące wymówek, że zrobię to jutro, pojutrze... nigdy. Przede wszystkim zastanów się i przeanalizuj to zadanie. Może można z niego zrezygnować całkowicie? Zapytaj się bliskich o opinię. Być może tylko w Twojej głowie jest to ważne zadanie a tak naprawdę można to zadanie wyrzucić całkowicie z głowy.

 • Poświęć chwilę aby się zastanowić i opisać zadanie dosłownie w dwóch, trzech słowach.
 • Przygotuj działanie awaryjne, które stosuje się w momencie kiedy nie masz weny, chęci lub nie czujesz się w nastroju
 • Kiedy już rozpoczniesz pracę nad zadaniem to konsekwentnie wydłużaj czas jaki poświęcasz temu działaniu. Pracuj z dnia na dzień coraz dłużej. Jeżeli zadanie Cię męczy to zrób przerwę ale wróć potem do zadania
 • Nie analizuj za dużo. Po prostu działaj! Nie sądzę żeby rzeczy które chcesz wykonywać rutynowo, wymagały złożonych analiz sztabu analityków.
 • Skończ z naturą "Supermena", który chce zbawić świat. Nie musisz wszystkiego robić sam. Deleguj niektóre zadania do innych. Niech Ci pomogą i odciążą Cię
 • Z całkowitej listy zadań do wykonania wybierz tylko 20% tych, które naprawdę są ważne w danym momencie. Skup się tylko nad nimi bo te zadania dadzą Ci właśnie większość ogarnięcia życia. Olej pozostałe 80% a zrób te najbardziej priorytetowe. Ta mała część 20% da Ci osiągnięcie 80% koniecznego sukcesu! Paradoksalnie mniejszość pozwoli na wykonanie większości Twoich bieżących obowiązków, które musisz ogarnąć.
 • Zapisuj zadania na jednej globalnej liście. Czy kiedykolwiek czułeś się przytłoczony myślami i listą rzeczy, które trzeba wykonać? Czasami mamy wrażenie że lista pilnych zajęć wydłuża się w nieskończoność. Dlatego własnie zapisuj wszystko na liście. Może to być notes, aplikacja na telefon, cokolwiek... Ważne aby była to jedna wielka lista gdzie zapisujesz swoje wszystkie zadania do zrobienia. Każda niezapisana myśl będzie zużywać moc obliczeniową Twojej głowy i warto jej się pozbyć aby móc skupić się na rzeczach ważniejszych niż pamiętanie o wszystkich sprawach. Musisz wyrobić w sobie nawyk rejestrowania pomysłów, które przychodzą do głowy. Dzięki temu myśli nie będą tłuc się w głowie i pozbędziesz się haosu.
 • Rozbijaj trudne zadania na listę mniejszych. Znajdź osobne miejsce na zapisywanie rozbitych zadań. Jeżeli rozbijesz zadania na łatwe do wykonania kroki, przekonasz się, że zadanie wcale nie jest tak trudne. W ten sposób zaczniesz koncentrować się na kawałkach i następnym kroku, a nie na dziesiątej pozucji na Twojej liście. Nie będziesz zastanawiał się nad końcowym efektem projektu, ale po prostu będziesz wykonywał swoją pracą. Po nitce do kłębka! Ziarnko do ziarnka i uzbiera się miarka!
 • Bądź asertywny i naucz się mówić nie. Musisz wyrobić w sobie umiejętność radzenia sobie z reakcjami ludzi na odmawianie im pomocy. Po pierwsze przeanalizuj czy prośba jest czymś potrzebnym. Często ludzie proszą o pierdoły, które mogliby zrobić sami ale po prostu nie robią bo są nieporadni życiowo i jedyne co potrafią to prosić z oczami budzącymi pełne współczucie. Delikatnie wyjaśnij im, że to nie są Twoje priorytety. Przeanalizuj każdą prośbę w perspektywie realizacji Twoich bieżących potrzeb i projektów. Jeżeli proszą Cię o rzeczy niezwiązane z Twoimi priorytetami, to miej odwagę powiedzieć nie. Musisz jasno wiedzić czy masz w ogóle czas na robienie ludziom przysługi. Musisz umieć odmawiać kiedy wiesz że jest mało czasu żeby zmieścić to w grafiku. Wyjaśnij od razu, że masz kilka bardziej priorytetowych rzeczy i nie możesz pozwolić sobie na utrate koncentracji. Postaraj się zakończyć rozmowę czymś pozytywnym, w stylu: "Odezwę się 15 lutego i być może będę już mógł zrobić to dla Ciebie".
 • Nie szukaj czasu na wykonywanie zadań! Nie rób grafiku. Po prostu rób te zadania już od razu. Zacznij już teraz. W grafiku zapisuj tylko te zadania, które muszą być w umówionej godzinie: spotkanie biznesowe w restauracji, wizyta u lekarza, itp... Do tego masz kalendarz. A lista zadań to co innego. Po prostu realizuj ją systematycznie i nie odkładaj na później.
 • Twórz własne terminy. Jeżeli ktoś powie Ci że masz to zrobić na 20-go lutego to ustaw sobie w głowie że masz to zrobić na 2-go lutego. Ustaw deadline na wcześniejszy termin. Ustaw w głowie swój własny deadline. Są dwa plusy takiego działania. Po pierwsze nie spóźnisz się z wykonaniem prac. Po drugie zaoszczędzisz czas, żeby zająć się innymi projektami ważnymi dla Ciebie.
 • Przeplataj swój dzienny grafik miłymi i przyjemnymi chwilami np. po sprzątaniu i zaprojektowaniu logo dla firmy obejrzyj sobie coś fajnego na YouTube i zrelaksuj się. Następnie znowu wróć do pracy.
 • Kształtuj swoje nastawienie słuchając materiałów motywacyjnych lub inspirujących do działania vloger'ów. Czasami zdarza się, że nie mamy nastroju do pracy. Wtedy obejrzyj np. film o milionerze, który opowiada o swoich własnych doświadczeniach z przełamywaniem lenistwa.
 • Ignoruj każdego "guru", który obiecuje Ci natychmiastowy sukces.
Houses full of colors

Kolor w psychologii i marketingu

Znaczenie koloru odgrywa bardzo istotną rolę w sposobie odbierania informacji. Kolor nie może być przypadkowy. Trzeba nauczyć się władać kolorami i nie rozkładać przez przypadek czerwonej płachty na byka.

Kolorystyka wzbudza emocje. Jest ważnym bodźcem wpływającym na odbiorcę informacji. To nie przypadek, że sięgamy po takie, a nie inne barwy. Wolność wyboru jest tylko pozorna. Wybierając to, co nam się podoba, ujawniamy swoją osobowość, swoje wewnętrzne problemy, tęsknoty i przeżycia. Upodobanie do konkretnych barw może zmieniać się z wiekiem, sytuacją, a nawet z nastrojem chwili.

Czerwony

Wyraża silny pęd do sukcesu, mocnych przeżyć i pełni życia. Jest kolorem pobudzającym, podniecającym ale czasami irytującym. Zwiększa wrażenie ciepła. Osoby preferujące kolor czerwony bywają impulsywne, a zakupy - szczególnie te dokonywane w towarzystwie - są dla nich dobrą rozrywką. Kolor czerwony w reklamie jest odpowiedni do wyzwalania impulsywnej chęci zakupu. Czerwień wzmaga również apetyt, dlatego jest wiodącym kolorem na opakowaniach zup.

Niebieski

Zmniejsza wrażenie ciężaru, kojarzy się z relaksacją i spokojem. Osobu lubiące ten kolor pragną wyluzowania, harmonii i uporządkowania. Kolor ten użyty w reklamie może sugerować, że zakup danego towaru wprowadzi odrobinę spokoju w zabiegane życie. Ten najzimniejszy kolor wykożystywany jest w reklamie mrożonek oraz wszędzie tam, gdzie reklamowany produkt ma przynieść ulgę i odprężenie. Błękit kojarzy się z bestroskim i wolnym niebem.

Fioletowy

Zmniejsza wrażenie objętości, obniża nastrój. Fascynuje i oczarowuje ludzi niedojrzałych emocjonalnie. Używany jest często w połączeniu z odcieniami różu w reklami damskich kosmetyków.

Pomaranczowy

Kolor radości i rześkości, ciepły, zwiększający wrażenie objętości. Poprawia nastrój, wyzwala chęć do działania i dodaje sił. Uważa się, że kolor ten jest idealny na opakowania artykułów spożywczych a szczególnie w reklamie owoców.

Żółty

Ciepły kolor, który zwiększa wrażenie objętości i podwyższa aktywność. Przyciąga uwagę, szczególnie w zestawieniu z czarnym. Przywiązanie do niego może oznaczać chęć uwolnienia się od napięć i nadzieję na osiągnięcie sukcesu i szczęścia. Osoby lubiące żółty bywają niezdecydowane i często kupują bez namysłu. W reklamie wyzwala chęć spróbowania.

Zielony

Symbolizuje twardość, nieustępliwość i potrzebę uznania. Odcienie zieleni polecane są w reklamie kierowanej do biznesmenów. Zieleń jest symbolem zdrowia i rzadkości. Kolarzy się z lekkością, świeżością, działa relaksująco (choć w nadmiarze depresyjnie). Osoby preferujące kolor zielony odznaczają się stałością i szczerością. Są przywiązane do marki. Jednocześnie kolor zielony może prowadzić do rezygnacji z zakupów na kredyt, gdyż budzi rozsądek i uświadamia konieczność podejmowania decyzji.

Brązowy

Jest to kolor typowy dla ludzi, których cechuje brak poczucia bezpieczeństwa i ciągła frustracja. Nadaje się do reklam produktów zapewniających bezpieczeństwo. Jest kolorem bardziej o męskim charakterze. Kojarzy się z ziemią, ciepłem, komfortem. Może być użyty w reklamie męskich kosmetyków (np. ekskluzywnych perfum dla wyjątkowych mężczyzn). Kolor brązowy sugeruje, że wybór jest godny zaufania. Jednocześnie zniechęca do pochopnych zakupów i obniża komponent agresywności.

Czarny

Zwiększa wrażenie ciężaru i ciepła. Zmniejsza objętość, nasila przygnębienie i duszność. Wzbudza litość, kojarzy się ze smutkiem i przykrym doświadczeniem życiowym. Reklama korzysta z niego, aby zwiększyć działania charytatywne. Z drugiej strony jest to kolor najbardziej wyrafinowany i klasyczny. Stosowany w marketingu produktów ekskluzywnej klasy premium.

Biały

Sprawia wrażenie lekkości i większej objętości. Kolor bardzo lekki i budujący pozytywny odbiór czystej informacji.

Close up skin

Łojotokowe zapalenie skóry (ŁZS)

Łojotokowe zapalenie skóry jest dość częstym, przewlekłym schorzeniem charakteryzującym się rumieniowymi, złuszczającymi i wysiękowymi zmianami skórnymi w okolicach łojotokowych.

Jest dość nieprzyjemne i niestety powracające po leczeniu. Czy można wyleczyć je raz na zawsze? Niestety nie są znane medyczne sposoby na całkowite wyleczenie schorzenia. Sprawa dotyczy 1-5% populacji. Dotyczy niemowląt, dzieci i osób dorosłych (głównie mężczyzn w wieku około 30lat).

W etiopatogenezie łojotowego zapalenia skóry podkreśla się rolę drożdżaków z rodzaju Malassezia, a głównie:

 • Malassezia globosa
 • Malassezia restricta
 • Malassezia sympodialis

W ostatnich latach obserwuje się wyjątkowo korzystny wpływ leczniczy preparatów przeciwgrzybicznych stosowanych zarówno miejscowo, jak i ogólnie. Leki te znacznie poprawiają stan skóry oraz zmniejszają liczbę drożdżaków w okolicach zmienionych chorobowo. Bardzo skutecznym lekiem jest maść Protopic.

Medycznie wykazano bardzo dobrą skuteczność terapii skojarzonej:

 • flukonazol doustnie
 • 1% krem klotrimazol
 • szampon Noell Polfarmex / Stieprox / Vichy Dercos Anti-Dandruff (codziennie myte włosy)

Polecane produkty i leki:

 • Elidel - maść z substancją aktywną pimekrolimus. Działa na skórę przeciwzapalnie. Lek działa na komórki skóry, które powodują stany zapalne (charakterystyczne czerwone zabarwienie skóry i lekki świąd). Elidel jest przeznaczony na atopowe zapalenie skóry. Atopowe zapalenie bardzo często występuje razem z ŁZS. Lek należy stosować tylko na skórę i tylko na miejsca zmienione chorobowo. Nie ma potrzeby kremować się jak egipską mumię. Omijać oczy, błony śluzowe. Należy uważać żeby nie połknąć leku np. z palców (zawsze myć ręce po nałożeniu leku). Nie stosować leku na miejsca zakażone wirusami, takie jak opryszczka warg. Należy unikać nadmiernego wystawienia skóry na słońce i inne sztuczne lampy słoneczne i łóżka samoopalające. Podczas lata stosować odpowiednie preparaty z filtrami UV oraz maksymalnie ograniczyć czas przebywania na słońcu. W krótkim czasie po spożyciu alkoholu może wystąpić nagłe uderzenie gorąca, wysypka lub uczucie pieczenia/swędzenia. Najlepiej stosować maść dwa razy dziennie. Długotrwałe leczenie powinno mieć charakter cykliczny i nieciągły. Należy przerywać stosowanie natychmiast po ustąpieniu objawów wyprysku atopowego. Słowem, stosować wtedy kiedy trzeba ale nie nadużywać. Tak jak wszędzie, najlepiej stosować zasady zdrowego rozsądku i złotego środka.
 • VICHY Dercos - szampon przeciwłupieżowy do włosów suchych. Stosować w parze z innym szamponem, który dobrze zmywa tłuszcz i nawilża skórę. Najpierw umyć włosy zwykłym szamponem a potem VICHY Dercos
flowers

Kwiaty opowiadają o kobiecie miliony słów

Kobiety uwielbiają kwiaty a kwiaty mówią o kobiecie więcej niż można sobie wyobrazić. Często zastanawiamy się nad osobowością kobiety a wystarczy posłuchać kwiatów. One powiedzą nam wszystko o danej kobiecie. Każda osoba lubi inne kwiaty. Na podstawie personalnych upodobań do kwiatów dowiemy się bardzo dużo na temat naszych dam.

Orchidea (potocznie storczyk)

Doskonale wie czego chce i odważnie to wyraża. Żeby sprawy ułożyły się po jej myśli jest gotowa zrobić prawie wszystko. Ponieważ nie kryje swoich dążeń, przez niektórych może być uważana za egoistkę, ale bardziej liczy się dla niej osiągnięcie celu i liczy się tylko z osobami, które uważa za autorytety. Osiąga wiele w życiu ale często przegapia najważniejsze momenty w beztroskiej miłości i szczęściu.

Róża

Namiętna i bardzo gorąca a jednocześnie stała w swoich uczuciach. Lubi urozmaicone i ciekawe życie i potrafi znaleźć szczęście w najbardziej prozaicznej sytuacji życia. Jest bardzo wrażliwa i łatwo ją zranić, choć sama też często potrafi ukłuć. Bardzo rzadko zgadza się z opinią innych i chodzi własną drogą. Zawsze ma swoje zdanie na dany temat, mimo że nie zawsze potrafi to uzasadnić, dlatego uważa, że ludzie jej nie rozumieją. Pewna siebie i doskonała liderka. Tylko z pozoru jest trudno dostępna. Bywa lekko zarozumiała co wynika z jej przesadnej pewności siebie ale służy pomocą i wsparciem dla każdego kto potrafi prosić.

Frezja

Bardzo wrażliwa i uczuciowa osoba. Czasami widać to gołym okiem ale czasami ukrywa swoją wrażliwość tylko dla wybranych. Uwielbia rzeczy wyrafinowane, niespotykane i gustuje w mężczyznach silnych i spokojnych, którzy dają jej poczucie bezpieczeństwa. Sama czuje się momentami krucha i zagubiona. Nie lubi podstępów i oszukiwania jej. Nigdy nie bywa zawistna. Jest osobą mocno empatyczną i stara się zrozumieć każdego. Z pozoru może wyglądać na osobę spokojną i ugodową ale tak nie jest, o czym doskonale wiedzą jej najbliżsi.

Fiołek

Marzycielka. Ucieka w myślach do idealnego świata, pełnego kolorów, całkowicie bezpiecznego by nie przejmować się realnymi kłopotami i trudnościami. Wszystko to przeszkadza jej w realnym, codziennym życiu, ponieważ kontrastowo wszystko wydaje się złe, skomplikowane i szare. Dlatego często bywa na uboczu, nie angażuje się mocno w cokolwiek, nie tworzy ochoczo związków nawet z tymi, którzy bardzo by tego chcieli.

Konwalia

Przytłoczona codziennym życiem. Nie potrafi podejmować decyzji. Poddaje się wizji dążenia do ideału, ponieważ wszystko wkoło postrzega jako lepsze, piękniejsze, inteligentniejsze i szczęśliwsze. Irytuje ją szczęście i sukces innych. Trudno jej spojrzeć obiektywnie na to co robi sama i jak wpływa to na innych. Przez niezdolność do obiektywizmu działa bardzo emocjonalnie i potrafi diametralnie zmienić ocenę.

Tulipan

Pełna entuzjazmu i radości z życia. Kobieta pełna energii, która często nie przynosi nic konkretnego ale jest zawsze pełna zapału (niestety słomianego zapału). Z samego zapału nie wynika zbyt wiele i nie ma się czym pochwalić. Jest niecierpliwa. Wszystko chciałaby mieć od razu. Bywa bardzo zazdrosna o swojego partnera a sama równie często prowokuje jego zazdrość, jako element właściwy w uwodzeniu.

Goździk

Ugodowa i życzliwa kobieta. Stara się być uczynna dla wszystkich ale nie jest naiwna. Jeżeli ktoś zajdzie jej za skórę potrafi obronić swoje interesy. W gniewie jest jak tornado ale równie szybko ostyga i łagodnieje. Nie potrafi się długo gniewać i pielęgnować złości. Trzeba mieć mocne nerwy żeby wytrzymać huśtawkę nastrojów.

Chaber

Nieśmiała i zamknięta w sobie. W każdej sytuacji szuka ukrytego zagrożenia. Nie lubi podejmować ryzykownych decyzji i woli poddać się biegowi wydarzeń. Nie jest łatwo nawiązać z nią kontakt. Krok po kroku trzeba przełamywać jej uprzedzenia i potwierdzać pełne bezpieczeństwo i stałą opiekę.

Być może nie wierzysz w powyższe znaczenie kwiatów ale gwarantuję, że są to bardzo cenne wskazówki aby zadbać o swoją damę. Kwiaty opowiadają o kobiecie, zdradzają jej wrażliwość i subtelność. Okazując troskę i próbując czytać jej w myślach możemy zmotywować ją odpowiednio i sprawić że poczuje się wyjątkowa.

Wręczając kwiaty można wykorzystać, że stanie się bardziej otwarta i budując logicznie nasze wypowiedzi możemy ją nauczyć wyrażać swoje opinie, które skrywa w sobie. W ten sposób dowiemy się na pewno więcej o niej samej i będziemy mogli odkryć więcej skrywanych emocji.

Facet zawsze powinien być spokojny, opanowany, robić miłe gesty od czasu do czasu, zabiegać, świecić pozytywnym humorem i pełną energią do działania. Taka postawa i trochę solidnych argumentów daje dobrą podstawę żeby dojść do puenty i przekonać dziewczynę nawet do tych najtrudniejszych decyzji. Trzeba zawsze pomagać podjąć decyzję. Dla faceta wybory zawsze będę oczywiste. Dla kobiety - niekoniecznie.

Kobiety lubią też wykorzystywać okazje do pomocy. Lubią wykorzystywać jakiekolwiek okazje. Dlatego warto prowokować pozytywnie. Dlatego warto też dać np. bukiet świeżych kwiatów, obserwować reakcję, słuchać tego co mówią między innymi kwiaty i wiedzieć więcej!

money

Czas, wiedza i kapitał

Na świecie istnieją tylko trzy zasoby, które mają realną wartość. Te zasoby to: czas, wiedza i kapitał. Mając te wszystkie zasoby jesteśmy w stanie osiągnąć wszystko co zaplanujemy. Bardzo ważna jest wiedza. Nie da się jej zniszczyć. Nawet kiedy stracimy wszystko a nasz dorobek spali się lub wszystko nam odbiorą to nikt nie jest w stanie odebrać nam wiedzy, której się nauczyliśmy. Mając wiedzę możemy zawsze wystartować z punktu "zero" i nic nas nie zatrzyma.

broadcast

Jak najlepiej odbierać telewizję DVB-T?

Jakość naszego odbioru telewizji DVB-T zależy przede wszystkim od jakości anteny. Gdy mamy bardzo dobry zasięg to czasami wystarczy prymitywna antena z puszki po pepsi. Jednak najlepiej wyposażyć się w dobrą antenę, ktora jest odpowiednia do mocy sygnału, który do nas dochodzi. Warto aby antena była odporna na szumy i dobrze łapała nam sygnał bez zakłóceń.

Elementy wpływające na jakość sygnału:

 • jakość anteny odbiornika
 • odległość od nadajnika
 • moc nadajnika
 • wysokość położenia nadajnika
 • kierunkowość nadajnika
 • ukształtowanie geograficzne/urbanizacyjne na lini nadajnik-odbiornik
 • bliska zabudowa terenu

Naszą odległość od nadajnika i ilość możliwych odbieranych MUX'ów możemy sprawdzić na http://www.sat-charts.eu/nadajniki.php

Dodatkowe informacje:

https://www.dvbtmap.eu/

https://www.dipol.com.pl/

UX Research - Eyetracker

Badania użytkownika są bardzo ważne przy projektowaniu interfejsów. Potrzebne są odpowiednie narzędzia aby właściwie zgromadzić dane i wywnioskować właściwe zmiany.

Idealnym narzędziem do badania interfejów graficznych są metody eyetracking'owe. Są one najbardziej obiektywne. Istnieją programy, które potrafią śledzić sakadę. Sakada to przeskok wzroku z jednego miejsca w inne.

Programy do eyetracking'u śledzą przemieszczanie wzroku użytkownika po interfejsie aplikacji. Program pokazuje mapę cieplną jako wizualizację fiksacji wzroku. Fiksacja wzroku to poruszanie się gałek ocznych niezależnie od ruchu głowy, dzięki czemu można się skupić na danym punkcie lub przedmiocie. W przypadku użytkowników, efektem tego zjawiska jest to, że w trakcie badania patrząc na dany punkt wzrok fiksuje się jedynie na wąskim obszarze.

Heatmap

Oko fiksuje się na danym obszarze a następnie zachodzi sakada. Zmienia się pole na które patrzy user i fiksuje się na nowo na innym obszarze. Możemy badać jak długo trwała fiksacja. Czasami fiksacje są bardzo krótkie i seria sakad jest bardzo szybka. Najlepiej jeżeli jest kilka obszarów na których użytkownik może zatrzymać się dłużej. W tych obszarach warto zadbać o interesujące informacje, które będą wartościowe dla użytkownika. Takie działanie buduje pozytywny odbiór naszej aplikacji.

Ważnymi parametrami fiksacji i skupienia oka są:

 • zauważalność (średni czas do momentu pierwszej fiksacji na danym elemencie)
 • zrozumienie (średni czas od zauważenia do podjęcia decyzji i wykonania akcji np. kliknięcia w przycisk)

Badania eyetracking bardzo dobrze pokazują, że nie liczy się duża ilość informacji ale ich jakość. Podczas badania możemy dodatkowo zadawać pytania. Pytania do użytkownika powinny być bardzo proste. Nie możemy wykonywać skomplikowanych zadań. Zawsze pytajmy o jednoznaczne i proste zagadnienia dotyczące badanego prototypu, makiety lub grafiki. Dla dobrych wyników badania wystarczy około 5 krótkich pytań. Dalsze wnioski można zebrać przy następnych iteracjach badań w późniejszym czasie. Najpierw należy wdrożyć coś małego a potem poprawiać to systematycznie i rozwijać o dodatkowe możliwości.

Eyetracker (program lub specjalne urządzenie do eyetracking'u) pozwala na dokładne zbadanie zakresu widzenia obszaru centralnego. Badania eyetracking muszą być zawsze w komplecie z dokładnym opisem badania i odpowiedziami na zadane pytania. Mapa cieplna bez dokładnego opisu jest bezużyteczna.

Działania, które może wykonywać użytkownik podczas badania:

 • fiksacja (zatrzymanie wzroku na danym obszarze)
 • sakada (przeniesienie wzroku na inny obszar)
 • skupienie i analiza obszaru zainteresowania składającego się z kilku bliskich sobie obszarów fiksacji

Eyetracking sprawdza się w badaniach prowadzonych nad UX i UI. Metoda pomaga badać zachowanie użytkownika na wstępnych makietach interfejsu ale również na gotowych projektach graficznych lub nawet działających aplikacjach. Nie ważne na jakim etapie badamy. Ważne aby badać i systematycznie wprowadzać udoskonalenia oparte na udokumentowanych wynikach i analizach.

Psychologia poznawcza i kierowanie uwagi to pokrewne i bardzo istotne zagadnienia. Należy poszerzać wiedzę bliską tematom UX Research.

Jeżeli chcesz poszerzyć swoją wiedzę z zakresu eyetracking'u to polecam książkę:

Aga Bojko - "Eye Tracking the User Experience: A Practical Guide to Research"

130915171

stress

Hipotomia i stres - jak neutralizować stresujący tryb życia

Sama nazwa brzmi dość tajemniczo. Jednak jest to bardzo popularna niedogodność związana z zimnymi stopami i dłońmi. Często też kręci Ci się w głowie i przed oczami pojawiają się czarne plamy. Takie objawy są bardzo popularnym zjawiskiem.

Ciągle czujesz się zmęczony, nie chce Ci się nic robić. To wszystko połączone z niedociśnieniem (ciśnienie tętnicze krwi jest niższe niż 100/60 mm Hg) to właśnie hipotomia. Nie jest to jakaś wielka choroba, ale potrafi mocno utrudnić codzienne życie. Warto z tym skończy aby w przyszłości nie powstały inne schorzenia.

Wystarczy pamiętać żeby:

 • pić dużo płynów (najlepiej naturalna woda)
 • unikać ciężkostrawnych posiłków
 • nie siedzieć dużo przed kompem (robić krótkie przerwy co godzinę)
 • jeść zdrowo na tyle ile się da (nie zapychać się zbędnymi konserwantami)
 • uzupełniać naturalnie magnez (orzechy, ciemne zboże, szpinak, fasola i rośliny strączkowe)
 • nie pij alkoholu (ewentualnie czerwone wino)

Z powodu braku magnezu mogą występować skurcze mięśni, osłabione ścięgna, itp. Żyjąc w ciągłym stresie bardzo łatwo o niedobór magnezu i osłabienie układu nerwowego w całym organizmie.

Ważne są również witaminy C i A. Beta-karoten i magnez pomagają dodatkowo zwalczyć wolne rodniki, o które w nadmiernym stresie nie trudno.

czas-wolny-w-krakowie

Co robić w Krakowie?

W Krakowie można robić wiele. Imprezy, eventy, parki, sport, zabytki, wycieczki, spacery... Można robić wszystko ale w tym tekście skupię się na miejscach, które moim zdaniem są najlepsze i zawsze będą!

Park Jordana Al. 3 Maja

Zawsze można znaleźć tutaj ludzi do wspólnej gry: piłka nożna, koszykówka i inne. Po prostu przychodzisz i na pewno będzie ktoś do gry. Dodatkowo można też miło pospacerować i nawet poleżeć na kocu. Super park dla dorosłych i dla dzieci. Bardzo przyjemne i bezpieczne miejsce. Dodatkowo blisko są błonia więc blisko na rower, rolki lub bieganie. http://www.parkjordana.org/www/index.html

Rowery miejskie Dostępne w całym mieście

Nic nie szkodzi, że nie masz swojeko własnego roweru. Wystarczy kilku znajomych lub druga osoba i można zorganizować fajną przejażdżkę. https://wavelo.pl/

Las wolski i ZOO Al. Żubrowa 16

Idealna wycieczka w ciepły dzień. http://zoo-krakow.pl/o-lesie-wolskim/

Let's mail me

{{ formitem.title }}

{{ message | trans }}
{{ error | trans }}
{{{ thankyou }}}